Ailelerin korkulu rüyası orta kulak iltihabı

Genellikle kış ve sonbahar mevsimlerinde görülen orta kulak iltihabı, orta kulağı çevreleyen mukoza örtüsünün iltihablanmasıyla baş göstermektedir. Çocukluk döneminde yaygın olarak görülen hastalık hem çocuk için hem de ebeveynler için sıkıntılı bir süreç olmaktadır. Sorununu kelimelerle anlatamayacak yaştaki çocuklar için daha da zor bir dönemdir. Hastalık kulak ağrılarından dolayı ortaya çıktığı gibi, kulakla bağlantılı organlarda oluşan problemlerde tetikleyebilmektedir. Örneğin grip veya nezle gibi hastalıklar orta kulak iltihabına zemin oluşturabilmektedir. Hastalık sürecinde dikkat edilemezse çocukta işitme kaybı, öğrenme ve algılamada zorluk, konuşmada gecikme hatta ileri seviyede beyinde menenjit gibi ciddi problemlere yol açmaktadır.

Orta kulak iltihabı, orta kulakta bulunan sıvının kulak zarını itmeye başlamasıyla oluşan ağrı ile kendini göstermektedir. Çocuk bu problemi anlatamayacak yaşta ise huzursuzluk, elin sürekli kulakta olması ve çekiştirmesi, iştahsızlık, uykusuzluk, halsizlik gibi belirtilere dikkat edilmelidir. Emme, çiğneme ve yutma orta kulaktaki basınçta değişiklik oluşturup ağrının artmasına neden olmaktadır. Basınçta görülen fazla artma kulak zarının delinme , dış kulak iltihablanma yada akıntının kan şeklinde gelmesine sebep olabilmektedir. Bu tür ciddi nedenlerden dolayı belirtiler oluşması durumunda mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.

Çocukların kişisel gelişimlerine yardımda bulunan okul, kreş gibi ortamlarda orta kulak iltihabına zemin oluşturacak bir çok etmen bulunmaktadır. Bu nedenle temizlik, titizlik gibi konularda hassas davranılmalıdır. Çocukları sigara dumanından uzak tutmak, doğumundan sonra ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemek hastalık oluşma riskini azaltacaktır.