Anemi belirtilerinde vakit kaybetmeyin

Anemi yani halk tabiriyle kansızlık olarak bilinen kandaki kırmızı kan hücre sayısının birlikte veya ayrı olarak bireyin yaşına göre olmasına gereken değerden daha düşük seviyede olmasıyla ortaya çıkan hastalıktır. Anemi çocuk gelişimi açısından pek çok sağlık sorununu beraberinde getirebilmektedir. Hemoglobin seviyesinin 0-6 yaş çocuk aralığında 11 g\dL, 6-15 yaş aralığında 12 g/dL altına düşmesi durumunda kansızlık ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde 1 yaşını doldurmamış çocukların yarısında kansızlık görülmekte ve bu ciddi bir orandır. Önemsenmeyip dikkat edilemezse çocuğun gelişim ve büyümesinde ciddi problemler oluşacaktır. Kansızlık problemi yaşayan çocukta öğrenme ve algılamada sorunlar, sık olarak hastalanma, fiziksel aktivitlerde çabuk yorulma, ilgisizlik gibi sorunlar görülüp bunlarla birlikte eğitim hayatındada başarısızlık görülecektir.

Kansızlık yaz mevsiminde bile el ve ayakların sürekli soğuk hissedilmesi ve üşüyüp titremesi, halsizlik, yorgunluk, kalp çarpıntısı, nefes nefese kala durumu, konsantrasyon bozukluğu, baş dönmesi, göz kapakların iç kısmında normal seviyeden daha fazla solukluk, sürekli hastalanma durumu ile kendini göstermektedir.

Aneminin meydana gelmesinde vücuttaki demir eksikliği, thalasemi taşıyıcılığı yada kronik enflamasyon başlıca sebepler olarak gösterilmektedir. Doğru ve yeterli şekilde beslenmeyen kız çocuklarında daha sık görülmektedir.

Erken tanı kansızlık için çok önemlidir. Normal olarak görülen yada dikkat edilmeyen belirtilerin sonucunda tıbbi yardım alınmamasıyla birlikte beynin duygu ve zihinsel fonksiyonlarında kalıcı olarak yetersizlik meydana gelmektedir.