Anne sütü neden çok önemli?

Uzmanlar uyarıyor.! Anneler bebeğinizi ilk 6 aydan önce anne sütünden kesmeyip ek gıda takviyesine başlamayın. Bebekte beslenme dönemini hamilelik süreciyle başlayıp kordon aracılığıyla bebeğe iletilmektedir. Bundan dolayı aldığınız besinlere dikkat etmelisiniz. Bebek dünyaya geldikten sonra ilk 6 ay sadece anne sütü, daha sonrasında 24 aya kadar diğer besinlerle birlikte sütün tüketilmesi gerekmektedir.

Anne sütü, bebeğinizin beyin gelişimi açısından çok faydalıdır. Bir çok hastalıktan korunduğu gibi ilerde oluşabilcek astım, alerji yada göz hastalıklarına karşı yakalanma riski anne sütü ile beslenen bebeklerde daha azdır. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde bebeğin bağışıklık direncini arttırdığı gibi bir çok enfeksiyona karşı korumaktadır. Anne sütü bebeğin fiziksel gelişimine katkı sağladığı gibi ruhsal gelişiminede faydası vardır. Emme ile doygunluk hissi yaşayan bebekler ilerde özgüveni daha yüksek bireyler olmaktadır.

Anne sütünün bebeğe faydası olduğu gibi anneye de bir çok faydası vardır. Emziren annelerde meme , yumurtalık, rahim gibi kanser türlerinin oluşma riski daha düşük görülmektedir. Yaşlılıkta oluşabilecek kemik erimesine karşı anneleri koruyup yakalanma oranını azaltmaktadır.

Anne sütü ile beslenmeyen bebekler hayata 1 adım geride başlamaktadır. Örneğin yeterli anne sütü almayan bebeklerin ilerde şeker hastalığına yakalanma riskleri daha fazladır.

Unutulmamalıdır ki anne sütü hep tazedir ve içerisinde bilmediğiniz katkı maddeleri yoktur. Ayrıca ekonomik olup en iyisi, en besleyecisi olsun diye paralar harcamanıza gerek kalmaz.

2017-10-04T16:40:44+00:00

Siz de fikrinizi belirtin