Bademcik ve geniz etini boğaz ağrısıyla karıştırmayın

Bağışıklık sisteminde, vücudu mikroplara karşı savunmada görev alan bademcik ve geniz eti bazen yüksek ateş sonrasında sık sık meydana gelen boğaz iltihaplanmaları sonucunda ameliyat ile alınmaktadır. Zira iltihaplanmalr çocukta eklem,kalp romatizmalarına sebep olmaktadır.

İleriki safhalarda olan bademcik ve geniz eti bireyin gelecek yaşları için sinüzit, işitmede problem gibi kalıcı hastalıklar bırakabilmektedir. Boğazda görülen enfeksiyonlar genellikler yakında geçer diye önemsenmemektedir. Fakat önemseyen hastalık belirtileri diğer hastalıklarda olduğu gibi bademciktede yaşanabilecek diğer hastalıkları temel oluşturacaği unutulmamalıdır.

Bademcik ve geniz etini boğaz ağrısıyla karıştırmayın

Genelilikle çocuk yaşlarda görülen beta mikrobunun sebep olduğu bademcik iştahsızlık, kusma, ateş, halsizlik, ilerledikçe boğazda acı, yutkunma zorluğu ile kendini göstermektedir. Kış aylarında daha gazla görülen hastalık için kreş, okul ile çocuğun toplulukla zaman geçirdiği kapalı alanlarda daha da artış göstermektedir. Bademcik enfeksiyonu bulaşıcı bir hastalıktır.

Bademcik ve geniz eti yaşın ilerlemesi ile hatta ergenlik dönemi ile etkisini yitirdiğinden dolayı ameliyat ile alınabilmektedir. Bademcik enfeksiyonu veya geniz eti problemi yaşayan çocuklarınızı doktora götürmeyi ihmal etmemelisiniz. Doktor gözetiminde başlanılan ilaç tedavisine ilaç vermediğinde, üst solunum yolunda tıkanmada artş varsa, sürekli apse oluşup buna bağlı olarak çocuğun hem fiziksel hemde psikolojik açıdan yıpratıyorsa, çevresinde kötü huylu tümör oluşmaya başlıyorsa, git gide büyüme sonucunda çene yapısında ve konuşmada bozukluğa sebep oluyorsa bademcik ve geniz eti için cerrahi operayon uygulanmaktadır.

2017-11-23T11:53:47+00:00

Siz de fikrinizi belirtin