Bakırköy Botanik Parkı

Bakırköy Botanik Park, 96 bin metrekarelik bir alana inşa edilmiştir. 2013 Haziran Ayında hizmete açılmış olan park, 2 Adet 11,50 metre ile Türkiye’nin en yüksek oyun kulelerine de ev sahipliği yapıyor. Parka girişte sizi konuşan dinozor heykelleri karşılıyor. Su parkı ve oyun ekipmanları, tematik bahçeler, şifalı bitkiler, mutfak ve bahçe bitkilerinin gruplanmış olduğu kısımlar çocuklar ve büyükler için hem eğlenmeyi hem de bilgi edinmeyi amaçlıyor. Bakırköy Botanik Park’ın farklı bir tarafı da enerji ihtiyacının tümüyle rüzgar jeneratörleri ile ve güneş enerji panelleriyle karşılanması. E-5 Karayolunun kıyısında olmasından dolayı, ziyaretçileri araç trafiğinin rahatsız edici seslerinden korumak amacıyla kenarlarına ses bariyeri halinde ağaçlar dikilmiş.

Botanik Parkların öncelikli amacı, insanların bitkiler hakkında temel bilgileri edinebilmesine olanak sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda belirli bitki grupları oluşturarak bunların isimleri ve latince karşılıkları yazılır ve parkı gezenlere bu bitkiler tanıtılır. Bakırköy Botanik Parkta da bu bitki gruplarından oluşan 11 adet tematik bahçe bulunuyor. Bu bahçeleri gezerek bitkiler hakkındaki merakınızı giderebileceğiniz parkta yüzlerce çeşit ağaç, çalı, tek yıllık ve çok yıllık bitki türleri bulunuyor. Botanik Parkın içindeki bitkilerin 262 bin 500 adet civarı olduğu belirtiliyor ve bu bitkilerden bir kısmı ise 40-50 yıllık ağaçlardan oluşuyor. Botanik Park kısmının yanı sıra; çocuk oyun alanları, heykeller, doğal gölet, süs havuzları, göçmen kuşlar için yapılmış bekleme alanları, piknik alanları ve sosyal tesislerinde de çocuklarınızla birlikte hoşça vakit geçirebileceğiniz bir mekan olma özelliği taşıyor.

Bakırköy Botanik Park‘ta yaşlı ve engelliler için de her şey düşünülmüş… Park idaresi engellilere ve yaşlılara golf arabaları tahsis etmiş. Bunlardan birini ücretsiz olarak alıp tüm parkı gezebiliyorlar. Parkta ayrıca, sizin ve çocuklarınızın güvenli bir ortamda dolaşması için 24 saat boyunca güvenlik görevlileri bulunuyor.

Resim Galerisi

 

İletişim Bilgileri

Sakızağacı Mh. 34142 Bakırköy İstanbul
0212 910 20 30​ & 0544 855 21 24
Etkinliğe göre yaş grubu değişmektedir.
Telefonla fiyat alınabilir
http://www.bakirkoy.bel.tr/hizmet/projeler/tamamlanan/11-bakirkoy-botanik-parki.html
 

 

2017-06-19T13:17:52+00:00

Siz de fikrinizi belirtin