Bebeğe masaj yapmanın faydaları

Masaj yaparak bebeğinizin ruhsal ve bedensel gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Bebeğe masaj yapmak onunla aranızdaki ileişimide güçlendirecektir. Bebeğinize masaj yapmaya doğumundan 2 hafta sonra başlayabilirsiniz ve 20 dakika masaj için yeterli bir saat dilimidir. Ancak bebeğinizin verdiği tepkiye göre bu süreyi daha da artırabirsiniz. Bu süre uzaktıkça yeni uyarılarıda açığa çıkartmış olursunuz. Bebekler doğduktan 4 aylık olana kadar hareketli daha kısıtlıdır. Dolayısıyla sabit kalarak sadece size teslim olurlar. 4 aydan sonra haretletlenmeye başlayacakardır uzun süre aynı pozisyonda kalmak istemeyeceklerin onu sabit tuttmanız istediğiniz pozisyonu vermeniz zorlaşabilir. Masajın süresini ve sıklığını sizin bebekle uyumlu olduğunuz keyifli zaman dilimlerinde yapmalısınız.

Masaj yapmak bebeğin bağışıklık sistemini güçlendireceği gibi solunum,sindirim,boşaltım, dolaşım faaliyetlerini de düzenler. El ve kollarını dahat rahat hareket ettirmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Bazı bebekler eksta gazlıdırlar. Tabi anneden beslendiği için anneninde yediğine içtigine dikkat etmesi gerekmektedir. Bebeklerin gazını çıkartmak için sırtına hafif masajlar yaparız ama bazen o bile yeterli olmayabilir. Düzenli olarak yapılan masajlar bebeğin gazının da rahat çıkmasını ve bebeğin daha rahat uykuya dalmasını sağlayacaktır.

Bebeğinize masaj yaparken onu yatıracağınız yerin steril olmasına dikkat etmelisiniz. Sizde masaja başlamadan önc ellerinizi bol köpüklü suyla yıkamalısınız.masaj yaparken küçük dokunuşlarla başlayın ve bebe losyonu kullanmaya dikkat edin.Masaj için en uygun zaman banyo sonrasıdır.Eğer bebeğiniz açsa, yorgunsa veya masaj istemeyip huysuzlanıyorsa masaja devam etmeyin. Başka bir zaman tekrar deneyin

2017-09-28T17:21:31+00:00

Siz de fikrinizi belirtin