Bebeğiniz lahana bebek değil

Sıcaklıkların fazlasıyla hissedilği şu günlerde biz büyükler gibi bebeklerde terleyip, bazen halk arasında isilik olarak bilinen çok terlemek yada bulunan ortamın sıcak olmasına ragmen hasta olur diye kalın giydirilmelerinden dolayı bilimsel adıyla miliaria yada deri dökme problemi yaşamaktadırlar.

Bütün yaş aralığındaki bireyler bu probleme yaşayabileceği gibi bebeklerde daha fazla görülmektedir. Sebebini uzmanlar vücuttaki teri atmamızı sağlayan gözeneklerin bebeklerde daha küçük olduğu ve daha zor ter atımı gerçekleşmektedir. Vücuttan atılamadığında ise isilik oluşmaktadır. Kalıcı bir hastalık değildir. Genellikle 4-5 gün içerisinde iyileşme olmaktadır. Fakat isilik problemi yaşayan bebeğin bu durumu daha sonrasında tekrar yaşamayacağına anlamına gelmez.

İsilik sorunu bebeğin vücudunda oluşan kırmızı-pembe benekcikler yada şişkinlikler oluşmasıyla baş göstermektedir. Genelllikle bebeğin poposunda, koltuk altarında, kafasında, kasık bölgesinde görüldüğü gibi burun, göz kapağı yada alnındada görülmektedir.

İsilik olan bebeğinizin öncelikle kıyafetlerini çıkartıp bedeninin hava almasını sağlayabilirsiniz. Ilık su ile sık sık yaptırılan banyo bebeğe çok iyi gelecektir fakat lif kullanımı yada kese yaparcasına ovalamaktan kaçınmalısınız. Durumdan dolayı oluşabilecek kaşıntı ve onunla birlikte gelen derideki tahrişi önlemek için bebeğinizin el ve tırnak bakımına dikkat ederek tırnaklarını kısa tutup, gece uyuturken eldiven takabilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde nemlendirici ürünleri çok fazla sürmemenizin yararı olacaktır. Ayrıca yine yaz mevsimi için bebeklerinizin uyku yerlerini serin, güneş ışığından uzak bölgelere taşıyarak daha rahat ve daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

2017-10-04T16:45:08+00:00

Siz de fikrinizi belirtin