Bebeğinizi öpmeden de sevebilirsiniz

Öpmeden sevemediğimiz bebeklerimizi öperek hasta ediyoruz. Bademcik iltihabından, karaciğer, dalak, lenf bezlerindeki büyüme gibi hastalıklara sebep olacağını hatta kansere alt yapı oluşturabileceğini belirten uzmanlar ebeveynlere öpmeden sevmelerini öneriyor.

Bebekleri öperek sevmek ileriki yaşlarında hastalık olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak bebekliğinde görülen derilerindeki döküntüler de öpücükten kaynaklanabileceğini belirten uzmanlar, bebeklerin yüzde 30 unda öpücükten dolayı döküntü olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca hastalık klinik bulgu vermeyip sessiz olarak seyrettiğini de söylemektedirler. Öpücüğün bir virüs olduğunu belirten uzmanlar yanaktan öpmeyle virisün geçme ihtimalinin düşük olduğunu, ancak yanakta çizik olması ve derinin içine nüfus etmesi durumunda geçebileceğini de vurguluyorlar. Özellikle ıslak öpücükler de ya da ağızdan öpücüklerde virüs geçebiliyor.

happy grandma with grandson embracing outdoor; Shutterstock ID 127617116; PO: today.com jordan – health

Virüs genellikle yenidoğanlarda görülüyor ve anneden bile bu virüsün geçebileceği konusunda da uzmanlar uyarılarda bulunuyor. Bebeklerde döküntü olarak karşılaşılan virüs öpücükten dolayı olduğu bilinmeden enfeksiyon olduğu düşünülerek antibiyotik veya penisilin gibi ilaçlarla daha çok döküntü olabiliceğini belirten uzmanlar aileleri bu konu da uyarıyorlar. Her türlü deri hastalığı,enfeksiyon gibi hastalıklar yakın temas ve öpücükle geçmektedir. Bebeğinizi öpmeden sevmeyi ve sevdirmeyi hem kendinize hemde çevrenize aşılamalısınız.

Yanağından öpmek yerine elinden öperek virüs bulaştırmayacağı da düşünülmektedir. Bebeklerin ellerini sürekli ağızlarına götürdüğünü de unutmamamız gerekiyor.

2017-12-04T13:31:13+00:00

Siz de fikrinizi belirtin