Bebeğinizin en narin noktası bıngıldağı mı?

Halk arasında doğru bilenen bir yanlış olan bebeğin bıngıldağına dokunmama, hassas olduğu düşüncesi yanlış bir kavramdır.

Bıngıldak; kafatasına esneklik kazandırarak doğum sırasında kafanın doğum kanalına girebilmesini ve doğumu kolaylaştırmayı sağlayan bir yapıdır. Sanıldığı hassas değildir, kafatasını koruyucu bir zar olan bındıldak, oldukça sağlamdır. Kafa kemiklerinin ayrık ve yumuşak olması beynin gelişmesini sağlamaktadır. Bıngıldak olmazsa kafa yapısı ve beyni gelişemez. Bıngıldak büyümezse bebekte beynin büyümemesi ve zeka geriliği olabilir. Ayrıca kafatasının esnek olması bebeğin alacağı çok sert olmayan herhangi bir darbeye karşı da korucu bir kalkandır. Bıngıldak zaten erken zamanda kapanır ancak bazı bebeklerde bu sürenin uzayabileceğini belirten uzmanlar, böyle durumlarda baş çevresinin büyümesinin izlenmesini tavsiye ediyor.

Bebeğinizi doktora götürdüğünüzde doktoru bıngıldak muayenesini yapar.bebeğin sakin ve oturur durumda olması gerekir. Çünkü bebeğin vücudundaki sıvı kaybı bıngıldak sayesinde anlaşılmaktadır. Yeterli miktarda su içmemiş ya da ishal, kusma gibi problemleri olan bebeklerin bıngıldaklarında çökme olur. Eğer çökme olmuşsa bebeğe yeterli miktarda su verilmesi gerekir. Bazende bıngıldak da şişme meydana gelebilir, ya da olduğundan fazla çıkıntılı olabilir. Böyle durumlarda mutlaka doktor muayenesini gerekir. Bebeğini kucağına lan her annenin bıngıldak dikkatini çeker. Ara ara bıngıldak kontrolünü sizde yapabilirsiniz. Bebeğinizin su ihtiyacını ya herhangi bir anormallik olduğunu fark edebilirsiniz.