Bebeğinizin gözleri düşündüğünüzden çok daha hassas

Bebeklerin göz yapıları biz yetişkinlere göre daha hassastır. Ebeveynlerin bilinçsizce yaptığı bir çok hareket bebeğin gözlerine zarar vermektedir.

Bebek doğduğunda ilk yaptığımız hareket fotoğrafını çekmek oluyor. Ancak flaşsız çekmeye özen göstermeliyiz. Bebekler doğduktan 3 aya kadar retinaları tam olgunlaşmadığından flaşlı fotoğraf çekmek gözüne ekstra zarar veriyor. Başka bir yanlış da göze limon damlatılması ki limonun içinde asit olduğu ve asidin bebeğin gözüne zarar verir.

Bebeğinizin gözleri düşündüğünüzden çok daha hassas

Bebeğiniz doğduğunda çapaklanması normaldir. Ancak doğumdan 3 veya 4 gün sonra görülen çapaklanmanın normal olmadığı konusunda uzmanlar uyarıyor. Bir enfeksiyon sonucunda oluşabileceğini ve mutlaka doktora götürülmesi gerektiğini söylüyorlar. Bebekler çapaklanmadan dolayı gözlerini kaşıyıp gözüne zarar verebilirler. Bu gibi bir durumu engellemek için bebek eldiveni kullanmalı ve tırnakları mutlaka kesilmelidir. Çünkü uzun tırnakla bebeğiniz yüzünü gözünü hatta retinasını çizebilir. Bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar ara ara çapaklanmalar olabilir. Uzmanla görüştükten sonra ılık su ile silebilirsiniz. Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra mutlaka düzenli olarak göz muayenesine götürmelisiniz. Gözdeki kaymalar, tembellikler tespit edilip tedavi edilebilir. Genellikle gözdeki kaymalar ileriki yaşlarda fark ediliyor ve çocuklar gözlük ve tembelliği önlemek için tek gözü bantlayıp dinlendirip daha sonra diğeri bantlanarak dinlendiriliyor. Daha önce yaptıracağınız muayene de tespit edilip tedavi şansı olabilir. Ancak doğumla beraber gelen kayma ve şaşılıklarda cerrahi müdahalede gerekebilmektedir.

2017-12-04T13:36:55+00:00

Siz de fikrinizi belirtin