Bulaşıcı hastalıklarda erken teşhisin önemi

Bütün anne adayları bebeklerinin engelli veya bulaşıcı bir hastalıkla doğması konusunda endişe yaşarlar.

Bebeğin engelli veya bulaşıcı bir hastalığının olup olmadığı bebek anne karnında ken özel testler ve cihazlarla tespit edilebiliyor. Doğuştan sakatlıklar gebeliğin ilk 3 ayında tesbit edilebilir ve bazı sakatlıklar bebeğin ölümüyle sonuçlanabilir. Bazı saktlıklar ise ancak doğumdan sonra ve bebek belli bir yaşa geldikten sonra görülür.

Doğuştan sakatlıklar genetik olabileceği gibi bazı zararlı enfeksiyonlar ile de olabilir. Yapısal doğuştan sakatlıklarda bebeğin bir kısmı olmayabilir veya kalp anormalliğidir. Kalp anormalliklerinin bir kısmı doğumdan sonra geçebilir ancak bazıları kalıcı da olabilmektedir. Genetik bozukluklar ise; anne ve babadanın sperm ve yumurtasının birleşirken oluşan hatalardan olabilir. (Down sendromu gibi)

Bazı sakatlılar ise;annenin hamilelk döneminde aşırı alkol tüketmesi veya bazı ilaçları kullanmasından kaynaklı olabilir. Gebelik döneminde aşırı alkol tüken annelerin bebeklerinde zeka geriliğinin olduğunu araştıran uzmanlar aynı zamanda kol ve bacak sakatlıkları gibi bir çok problemin de olabileceğini belirtmektedirler. Ayrıca annenin hamileyken radyasyona maruz kalması da bebeğin kalıtsal sakatlığına sebep olmaktadır.

Hamileyken bazı enfeksiyon hastalıkları virüs veya küçükken geçirilmemiş olan çocuk hastalıkları da bebeğin gelişiminde ve sakat doğmasında önemli faktörlerdir.annenin bebekken geçirmedği hastalıkları varsa uzmanla görüşüp hamilelikten önce aşı olarak önlem alabilir.cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde hamilelikten önce önlem alınabilir. İlk gebelik muayenenizde tesler yaptırarak durumunu önceden tespit edip tedavi olmanız da sağlıklı bir bebek dünyayay getirmenizi sağlar.

2017-10-04T17:02:59+00:00

Siz de fikrinizi belirtin