Çocuğumu diğer çocuklarla kıyaslamam doğru mu?

Toplumda doğru olarak bilinen ve bizi de yanlışa düşüren bazı söylentiler illaki vardır. Öncelikleri bebeğinizi kendi yaşıtı olan diğer bebeklerle kıyaslamayın.bebeğim prematüre doğdu aslan yaşıtlarıyla aynı boyda, kiloda olmayacak ya da başı normal değil zekası aynı seviyede olmayacak gibi hurafelere kapılmayın. Her insanın olduğu gibi her bebeğinde yapısı farklıdır.

Toplumda doğru bilinen ancak önlem alınmadığında ilerisinde büyük problemler yaşatacak durumlar söz konudur. Bebeğiniz diğer bebeklerden daha kilolu doğabilir. Buz durum uzmanlar içinde sıkıntı yaratan bir durum olmuyor, ancak bu konuda uyarıyorlar. Bebeğim kilolu doğdu normal bir bebek diye düşünmeyin ve kontrollerini mutlaka yaptırın.annenin hamilelik sırasında yaşadığı diyabetin sonunda bazı anormal durumlar bebeğin daha kilolu doğmasına sebep olabiliyor. Böyle durumlarda kalp ve böbrek sorunlarının olabileceği konusuna uzmanlar dikkat çekiyor.

Çocuğumu diğer çocuklarla kıyaslamam doğru mu?

alt açıklama

Çocuğunuzun başı normal çıkmayabilir. Muayenesinde büyük ya da küçük olduğu ortaya çıkabilir. Ancak bu durum onun ilerde zekasını etkilemesi anlamına gelmeyebilir. Ailesel bir özellik de olabilir. Bebeğin ilerleyen yaşıyla birlikte düzenli olarak muayenesi yapıldığında kafanızdaki sorularında cevaplarını  almış olursunuz.

Boyu veya kilosu yaşıtlarına göre daha az ya da daha fazla olabilir. Genetik yapının bu gibi durumları etkilediğini belirten uzmanlar, düzenli olarak muayenesi yapılan çocuğun boyu ve kilosu hakkında net bilgi verebileceğini söylüyor. Prematüre doğan bebeklerde ise yaşıtlarıyla aynı boy ve kiloya ulaşmaları zaman alabilir.doğru beslenme ile o da yaşıtlarıyla aynı ölçülere sahip olabilir. Toplumda herşey yanlış ya da herşey doğru değildir.uzman yardımı olmadan ve uzmanla görüşmeden net bir kanıya varmış olmanız yanlış olabilir.

2017-10-23T06:18:16+00:00

Siz de fikrinizi belirtin