Çocuğunuzun hayatta başarılı olması için ihtiyacı olan tek şey beceri

Çocuklarımızın mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşamaları için elinizden gelen her şeyi yapmaya hazırsanız, onlara en çok ihtiyaçları olan beceriyi yani tatmin duygusunu geciktirmeyi öğretebilirsiniz.

Tatmin duygusunu geciktirmek, hemen elde edilen ödülün cazibesine direnebilmek ve daha sonra elde edilecek ödül için bekleyebilme gücüdür. Basit olarak bu tatmin duygusunu geciktirebilmek, sinir sistemimizin stres ile başa çıkabilme becerisidir. Makalemizin yazarı Victoria Prooday’e göre geciktirilmiş tatmin ile sosyal, duygusal, fiziksel sağlık ve akademik başarı arasında güçlü bir bağ vardır.

Elde edeceğimiz tatmini geciktirebilme becerisi geliştirilebilir bir beceridir. Çevrenin yardımıyla çocuklardaki bu beceri güçlenebilir yada zayıflayabilir. Günümüz koşullarında maalesef çocuklarda bu beceri zayıflamaya müsaittir. Günümüz hızlıca elde edilen tatmin duygusunun hakim olduğu bir dünyadır. İsteklerinin hemen yerine getirilmesine ve heme elde etmeye alışmış bir çocuğun sosyal, fiziksel ve duygusal ve akademik becerilerinde negatifliklerin ortaya çıkması sürpriz olarak görülmemeli.

Çocuğunuzun hayatta başarılı olması için ihtiyacı olan tek şey beceri

Haz duygusunu erteleme becerisini geliştirmemiz mümkün mü?

Elbette! Hatta bu becerimizi geliştirmek bizler ve çocuklarımız için hayati önem taşımaktadır.

Ebeveynler olarak biz bu becerimizi geliştirmek için çalışıyor muyuz? Muhtemelen hayır. Çünkü çocukluk zamanınızda bizler ödül yada isteklerimiz için sabretmemiz gereken bir dünyada büyüdük, hayat bizi bunun için zaten eğitti.

Çocuklarımızın geciktirilmiş tatmin duygusunu geliştirebilmemiz için öneriler:

Günlük ev işleri

 • Yatağını toplamak, yemek masasını kurmak, çiçekleri sulamal, kirli çamaşırları ayıklamak/temiz çamaşırları katlamak gibi rutin ev işlerini çocuklarımıza verebiliriz.
 • Bırakın çocuğunuz sıkılsın! Tv/Tabler ekranlarını çocuğunuzun sıkıntısını çözmek için kullanmayın
 • Teknolojinin arabada/restoranda kullanılmasından kaçının. Konuşup, oyun oynayarak zaman geçirmeyi öğretin.
 • Önce – Sonra konseptini kullanın (Önce oyuncaklarını topla – Sonra top oyna gibi)
 • Atıştırmalıkları sınırlayın ve rutin yemek düzeninizi koruyun
 • Ödül olarak yapıştırma/puan toplama hedefleri belirleyin
 • Çocuklara sırayla oynanan oyunlar seçin

Çocuklarınıza başarmak için sürekli çaba sarfetmeleri gereken aktiviteler belirleyin:

 • Bahçe işleri, dikiş işleri, balık tutma, kil ile çalışmak, seramik boyama, ahşap işleri, el yapımı tebrik kartı hazırlamak gibi

Günlük yaşamınızda ertelenmiş tatmin duygusunu yerleştirmek için fırsatlar kollayın:

 • Eğer çocuğunuza doğum günü partisinde çok fazla hediye gelmişse hediyeleri günlük/haftalık 1 hediye paketi açmak için anlaşın.
 • Alişverişte çocuğunuza oyuncak/şekerleme/kurabiye almışsanız hemen açması yerine arabada yada evde açması için onu ikna edin.
 • Arabada giderken çocuğunuz eğer müziğin sesini kısmanızı isterse, 10 trafik lambası sonra kısacağınızı onunda saymasını istediğinizi belirtin.

Kaynak: https://yourot.com/parenting-club/2017/9/13/knn4jq2we4ni8j3mk9jukhpw2d28r8

2017-11-29T11:19:07+00:00

Siz de fikrinizi belirtin