Çocuğunuzun zeka gelişimine nasıl katkıda bulunursunuz?

Bir çok araştırmaya göre bebeklerde zeka,genetik olduğu gibi annenin hamlelik döneminde yeyip içtikerine de bağlı olabiliyor.

Uzmanlara göre düşük troid bezi sorunu hamilelikte anneyi etkiliyor. Ancak bu test pahalı olduğu için doktorlar rutin testler dışında test yapmaktan kaçınıyorlar. Troid hastası olabileceğinizden sizi takip eden doktorunuz şüpheleniyorsa testi yaptırmalısınız. Ayrıca hamilelik döneminizde B12 ve demir almaya da dikkat etmelisiniz. Beslenme hamilelik döneminde çok önemlidir. Düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Ancak çocuğum için yemek yemeliyim deyip abartmayın. Çok fazla kilo almak ya da kilo kaybetmek de çocuğunuzun zeka gelişimini etkileyebilir. Yumurta ve et yemeyi ihmal etmeyin.

 

Hamilelik döneminde depresyona girip herşeyi kendinize dert etmeyin,neşenizi kaybetmemeye özen gödterin. Bebeğiniz sizin psikolojinizde etkilenir ve hisseder. Sizin depresyonda olmanız olmanız bebeğinizin geç öğrenmesine sebep olacaktır. Sizin neşeli olmanız onun gelişimine katkıda bulunacaktır.

Bebeğinizi emzirmekten kaçınmayın. Anne sütünün bir çok faydası olduğu gibi bebeğin zeka gelişimine de faydası vardır. Demir eksikliği açısından da düşünülürse anne sütünün demir eksikliğine çok faydası olup anne sütü alan çocuklarda genellikle demir eksikliği görülmediği uzmanlar tarafından doğrulanıyor.

2017-11-27T16:23:23+00:00

Siz de fikrinizi belirtin