Çocuk tacizine nasıl farkındalık kazandırabilirsiniz?

Çocuklarınıza cinsel eğitim vermelisiniz ve bunu tabu olarak görmemelisiniz. Son zamanlarda ortaya çıkan çocuklara yapılan cinsel istismarı çocuğunuzu bilinçlendirerek engelleyebilirsiniz. Çocuğunuza yapılan herhengi bir cinsel eğilimin farkında olmasını ve çekinmeden size söylemesini sağlayabilirsiniz.

Toplumda tabu haline getirilen cinsellik,çocuklar için oldukça önem taşıyor. Onların en çok merak ettiği soru dünyaya nasıl geldiğidir. Aile bireyleri utanmalarından dolayı leylekler getirdi gibi cevaplar verebiliyor. Çocuğunuzun sorularını bu şekilde geçiştirerek ya da bu şekilde cevap vererek sapık diye tabir ettiğimiz insanların ve onların çocuğa yapacağı herhangi bir girişimden masum olan çocuğunuz haberdar olmayabilir. Cinselliğin kadın ve erkek arasındaki bir uyum olduğu ve bu konuda büyüdüğünde daha fazla detay vereceğinizi söyleyebilirsiniz.

Çocuğunuz küçükken cinsellik içeren bir harekette bulunabillir. Ancak ebeveynler genellikle panik halinde cevap verirler ya da o şekilde karşılarlar. Panik çocuğun duruma olan ilgisini daha da artıracaktır. Çocuklar böyle bir durumla karşılaştıklarında dikkat çekmek için daha çok eğilim gösterirler.

Çocuğunuza cinsel eğitim verirken aynı zamanda mahremiyet duygusunu da vermelisiniz. Genelde erkek çocukları bu konuda daha rahat,kız çocukları daha baskın yetiştiriliyor. İkiside çocuk ve eğitim küçük yaşta başlar. Çocuğun kız ya da erkek olması mahremiyet duygusundan mahrum bırakılmaması ileriki yaşları için önemlidir. Ayrıca küçük yaştan itibaren erkek ya da kız olduğunu belirten kıyafetler ve oyunlar oynamasını sağlayın. Cinsel seçimi sizin yetiştirme şeklinize bağlı olabilir.