Çocuklarda menenjit belirtilerini önceden farkedin

Genellikle 5 yaş altında çocuklarda daha sık görülen menenjit, beyin ve omiriliği saran zarların iltihaplanması sonucu meydana gelen ve erken müdahele edilemezse beyinde kalıcı hasar, işitmede kayıp gibi önemli yan etkileriyle birlikte ölümle sonuçlanan ciddi bir hastalıktır.

Çocukların sosyal çevresiyle iletişimde bulunduğu okul, kreş gibi ortamlar mikrop ve virüslerin kapılmasına, çocukların birbirine bulaştırmasına elverişli ortamlardır. Aynı eşya kullanımı, öksürmek, öpüşmek virüslerin bulaştırılması konusunda dikkat edilmesi gereken davranışlardan bir kaçıdır. Bu sebeplerden dolayı menenjit ya da diğer bulaşıcı hastalık durumlarında çocukları bu tür ortamlardan uzak tutmak hem çocuk hem de çevresi için daha faydalı olacaktır.

Menenjit bakteriyel ve viral olmak üzere iki çeşittir. Viral menenjit yaygın olup bakteriyel menenjit ölümle sonuçlanması daha yüksektir.

Üst solunum enfeksiyonu veya kulak iltihabı ile de başlayan hastalık çocuklarda yüksek ateş, halsizlik, kusma, iştahsızlık, baş ağrısı, cilde basmakla geçmeyen lekeler, havale, bilincin kaybolması, kas ve boyun ağrısı, solunumda hızlanma görülmesi, üşüme ile gelen titreme gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Bebeklerde ise durum daha karmaşık olup, belirtileri anlamak dahada zorlaşmaktadır. Sürekli olarak ağlama bununla birlikte gelen huzurluk, iştahsızlık, bılgındağın normal görüntüsünden kabarık olması bebekler için dikkate alınması gereken belirtilerdir.

Menenjit belirtilerinin çocukta farkedilmesiyle hemen tıbbi yardım alınmalıdır. Menenjit türüne göre antibiyotik tedavisi başlanmaktadır. Fakat hastalık oluşmadan menenjit için koruyucu aşılar bulunmaktadır ve aşı türüne göre koruma süresi değişiklik göstermektedir.

2017-11-27T16:36:47+00:00

Siz de fikrinizi belirtin