Çocuklarda Üretkenlik Nasıl Oluşur?

Çocuklar ve üretkenlik sözünden pek fazla bir şey çıkaramamış olabilirsiniz. Ama üretkenlik çocukluk çağında başlar ve ileri ki hayatta sürüp gider. İnsanlar çocukluğa ilk adımlarını bu zamanlarda atarlar. Üretken bir yetişkinin dünya üzerinde yapamayacağı şey yoktur. Çocukların üretkenliğini en pozitif şekilde arttıracak olan gene aileleridir. Aileleri sayesinde çocuklar üretken bir kimlik kazanabilirler. Bu konuda ailelere biraz iş düşüyor.

Bunları sıralayacak olursak:

  • Çocuklara üretkenlik bilincini aşılamak için dersler verin.

  • Çocuklarınıza günlük hayatta yapabilecekleri sorumluluklar verin. Bu şekilde üretkenliği daha hızlı kavrayıp anlamlandırabileceklerdir.

  • Çocuklarınıza üretkenliğin önemini ve vurgusunu yapın.

  • Çocuklarınıza yeni şeyler yapabilmeleri için imkân sağlayın.

  • Çocuklarınıza baskıcı tutum uygulamaktan kaçının.

Yukarıda yer alan şeyler, ailelerin yapması gereken şeylerin bir bölümü. Bu konuda çocuklara da iş düşüyor. Eğer karakter yapısı üretken olmayı kabul etmiyorsa, fazlada zorlayıp baskı uygulamamak gerekir. Siz çocuklarınız için elinizden geleni yapın. Daha sonrasında oluşacaklar gene ona bağlı olacaktır. Bu üretkenlik yapısı çocuklara doğuştan da kazandırılmış olabilir. Çocuklarınız sizden haberli veya habersiz yeni şeylerle uğraşıyor, buluyor, çabalıyor ise, size gelip yeni şeyler öğrenmek istediğini belirtiyor ise, sürekli başarılara imza atıyor, dünyayı farklı bir pencereden gözlemleyebiliyorsa muhtemelen çocuğunuz doğuştan gelen bir üretkenliğe sahip. Bu durumu zaten günlük hayatta hızlı bir şekilde anlayabilirsiniz.

2017-07-17T15:55:48+00:00

Siz de fikrinizi belirtin