Çocuklarınızdaki göz kaymalarını önemseyin

Her hastalıkta olduğu gibi gözlerin birbiriyle koordine şeklinde paralel bakmaması, göz kaslarında oluşan az ya da fazla kuvvet sonucu meydana gelen göz kayması veya halk arasındaki adıyla şaşılıkta erken teşhis ile tedavi sürecinde kısalmakta ve büyük aşamalar kaydedilmektedir.

Şaşılığın oluşmasında bir çok faktör vardır. Ebeveynlerde akraba evliliği durumunun yaşanması, annenin hamileekte yaşadığı ağır hastalıklar ve bu süreçteki kullanılan ilaçlar, çocuğun küçük yaşlarda ateşli, ağır hastalıklar, havale , ailede göz problemi yaşayan bireyler olması şaşılığın oluşmasına sebepte verilebilecek örneklerdendir.

Çocuklarınızdaki göz kaymalarını önemseyin

Çocuğun başında oluşan ağrı, gözlerde paraleliğin yaşanmaması, nesneleri çift görmek, gözlerde ağrı ve sulanma, baş öne eğilmiş durumda iken gözlerin yukarı doğru bakması şaşılığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Şaşılık problemi çocuklarda genelliklerde 2-3 yaşlarında görülmekte ve bu yaşlarda erken tanı ve tedavide genelliklede gözlük yardımıyla iyileşme yoluna girilmektedir. Bu süreçte şaşılık sorunu yaşayan çocuk göz ardı edilip, tedavi edilmezse 7-8 yaşlarına geldiğinde görme tembelliği problemi yaşayıp, tedavi süreci uzamaktadır.

Çocukluk döneminde yaptırılacak muayeler aracılığıyla gözlerde oluşabilecek gizli kaymalar, anne ve babaların göremediği küçük kaymalar fark edilip erken tedavi ile sorun kısa sürede çözüme ulaşacaktır. Ebeveynler bu nedenlerden dolayı çocuklarınızda hiç bir problem görmeseniz dahi düzenli olarak kontrollerini yaptırmak onları oluşan veya oluşabilecek göz problemlerine karşı korumuş ve tedavi sürecine büyük katkı sağlamış olacaksınız.

2017-11-23T11:29:03+00:00

Siz de fikrinizi belirtin