Çocuktur alt ıslatabilir

Çocuğunuzun altını neden ıslattığı mutlaka araştırılmalıdır. Çocuktur elbetteki ıslatabilir ancak bu sorun 4-5 yaşından sonrada devam ediyorsa uzmanla görüşmelisiniz.

Çocuğunuz gece bir kaç defa altını ıslatabilir. Bu durum genetik olabilir. Aile bireylerinden birinde vaya ikisinde de varsa ıslatmanın genetik olabileği olasılığını artıyor. Çocuklara genellikle küçük yaşta tuvalet eğimi vermeye çalışırız, ancak sizin bu durumda gösterdiğiniz strese ve baskıya göre çocuklarda tepki verip öğrenmek istemezler. Daha anlayışlı olup eğitim süresini uzatabilirsiniz. Gerekirse 4-5 yaşına kadar eğitim vermelisiniz.

Bazen çocuğunuzun altını ıslatmayıp bir gün kaltığınızda ıslatmış olduğunu da görebilirsiniz. Bu süre uzun sürebilir. 6-7 ay kadar uzayabilir. Evebeynleri boşanma arefesinde olan ya da evde huzursuz bir ortam varsa ıslatabilir. Ayrıca başka bir eve taşınma,okuldaki problemler,ikinci bir kardeşinin olması bu durumu tetikleyebilir. Uzmanlar aynı zamanda şeker hastalığı ve idrar yolu enfeksiyonundan dolayıda çocuğunuzun bir anda altını ıslatmaya başlayabileceğini vurguluyor.

Sadece gece değil gündüz de altını ıslatabilir. Oyuna dalıp unutabilir veya okuldaki tuvalete gitmek istemeyip tutmaya çalışıp tutamayabilir. Mesanesi dar olup fazla miktarda sıvı almasından dolayıda ıslatmış olabilir. Uyku saatinin sık sık değişmesi de bu problemi tetikleyecektir.

Gece yatmadan önce fazla sıvı tüketmemesine dikkat edebilir veya gece kalkıp çocuğunuzu tuvalete götürebilirsiniz. Ancak asla baskıcı olmayıp hoşgörü ile yaklaşmanız altını ıslattığı için utandırmamanız önemli bir detaydır.

Çocuğunuzun hangi durumlarda altını ıslattığını takip etmeli ve doktoru eksiksiz bilgi vermeyi de unutmayınız.

2018-05-21T15:08:25+00:00

Siz de fikrinizi belirtin