Disleksinin artmasının sebebi bir de siz olmayın

Bireyin okumasında, dil yeteneklerinde, yazmada, dinlemede yaşadığı problemlere ortaya çıkan gelişimsel duruma disleksi yada öğrenme bozukluğu adı verilmektedir. Beyin gelişiminde oluşan hasar ile meydana gelen okuma güçlüğü olan aleksi ile bir bağlantısı olmayıp bireyin normal yada üstün zekalı olması etkilememektedir. Beynin sol ön lobu kullanmakta zorluk çekmektedir.

Çocukta doğuştan gelen bir durum olan öğrenme bozukluğunu erken fark etmek ve konu hakkında uzman yardım almak hem çocuğun gelişiminde hem ebeveynlerin çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğine dair büyük katkılar sağlayacaktır. Çocukta gözlemlenen kelime ve heceleri atlama, tersten okuma, harfleri, kelimeleri karıştırma ve okumada duraksama ve güçlük çekme, okumada olduğu gibi yazarken de heceleri, kelimeleri, harfleri atlayarak, karıştırarak yada tersten yazarak, günlük yaşantısının da ki basit komutları da yerine getirmede zorluk çekmesi, dikkat bozukluğu disleksinin fark edilmesinde yer alan belirtilerdendir.

Ebeveynler öğrenme zorluğu problemi yaşayan çocuklarına karşı öncelikle dikkatli ve özenli davranıp çocuklarına bu konuda yardımcı olmalıdırlar. Uzman yardım ve bilgisi alındıktan sonra durum öğretmenlerle paylaşılıp iş birliği yapılmalı ve çocuk için elverişli ortamlar meydana getirilmelidir. Çocuğun güçlük yaşadığı durumlar zorlayıcı davranışlar gösterek ve ardı sıra gelen öfke yerine sabırlı, anlayışlı davranarak çocuğa yardımcı olunmalıdır. Stres disleksi durumunu daha da arttırmaktadır. Bu nedenle çocuklar bu tür durum ve ortamlar mutlaka uzak tutulmalıdır. Çocuğun kendini ifade etmesine izin verilip bu konudaki çalışmalarını desteklemek, özgüveni olan bireyler olmasında büyük katkısı olacaktır.

2017-11-27T16:28:57+00:00

Siz de fikrinizi belirtin