Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

KIŞ ATÖLYESİ

Yarıyıl çocuk atölyeleri

İnternet erişiminin ya da televizyonun olmadığı bir evde kış mevsimi nasıl geçer? Kış Atölyesi’nde çocuklar, böyle bir ortamda, doğada bulunan unsurlarla neler yapılabileceğini keşfedecek, kendi anılarını oluşturacaklar. Ellerindeki malzemelerle kupalar, tişörtler, bez bebekler tasarlayıp yapacaklar. Çocuklar, bu etkinlikte edindikleri deneyimleri, kendi hazırladıkları kış çayları eşliğinde velileriyle de paylaşacaklar.

1. Gün: Doğada Mandala
Bu atölye çalışmasında çocuklar ağaçları, ağaçlardan yere dökülen tohumları, yaprak çeşitlerini tanıyacak; sokakta, caddede, parkta, ormanda üzerinde yürüdüğümüz toprakta görebileceklerimiz hakkında konuşarak doğayı keşfedecekler. Doğa ve sanat arasındaki ilişki kuracakları çalışmalar yapacaklar.

Etkinlik, sanat eğitimcisi Emine Evren Özyazıcı tarafından yönetilecektir.

2. Gün: Kış için Tasarımlar
Tişört Tasarımı: Yaprak, dal, kurumuş bitkiler gibi doğal malzemeleri kullanarak, kâğıt üzerine kolaj çalışmaları yaparlar. Sonraki aşamada üzerine bu çalışmaların basılı olduğu tişörtleri edinirler.
Kupa Tasarımı: Seramik kupalar üzerine kışa ait sembolleri kullanarak süslemeler yaparlar.
Davetiye ve Afiş Tasarımı: Afiş tasarımları ve sergi hazırlığı yapılır.

3. Gün: Bez Bebek Atölyesi: Önceden hazırlanmış bebekler için kıyafet diker, saç ve yüz ekleyerek kendi bez bebeklerini tasarlarlar. Etkinlik, illüstratör-tasarımcı Eda Dereci tarafından yönetilecektir.

4. Gün: Kış Çayları Eşliğinde Şömine Başı Hikâyeleri: Çocuklar bir anılarını otobiyografik hikâye kurgulama teknikleriyle kısa bir öyküye dönüştürür ve anlatı provası yaparlar. Bitki karışımlarından hazırlanan kış çayları eşliğinde anlatılarını gerçekleştirirler.

5. Gün: Sergi Açılışı: Dört gün boyunca yapılanlardan bir sergi oluşturulur ve çocuklar hikâyelerini anlatırlar. Velilerine de bir gün önce hazırlanan bitki karışımlarından yapılan çaylardan ikrâm ederler. Kış Atölyesi / 500 TL (Çocuk atölyeleri ücretlidir ve program haftalıktır.)

1. Grup : 22 – 26 Ocak 2018 Pazartesi – Cuma (5 gün) / 11.00 – 13.00
2. Grup : 29 Ocak – 2 Şubat 2018 Pazartesi – Cuma (5 gün) / 14.00 – 16.00

Kayıt olmak için tıklayınız

*SSM Dost Kart sahiplerine %10 indirimli!

Resim ve Heykel Atölyesi

Yarıyıl çocuk atölyeleri

Tarih öncesi çağda, insanların mağaralarda barındığı dönemde ortaya çıkan heykel ve resim yapmak ihtiyacının, günümüz dünyasına gelene kadar geçirdiği yolculuğun hikâyesi SSM’nin Resim-Heykel Atölyesi’nde işleniyor. Atölye çalışmalarında, sanatın geçirdiği bu süreç, çeşitli örneklerin rehberliğinde anlatılacak. Çocuklar, sanat tarihinden ilhamla kendi eserlerini yaratacaklar.

Etkinlikler, ressam Nihal Türk Eşkinat, ressam Enis Malik Duran ve heykeltraş Gülen Eren Duran tarafından yönetilecektir.

1. Gün: İlkel Heykelcikler ve Mağara Resimleri: Çocuklar çamur kullanarak, tarihte heykel formuna sahip ilk objeler olan kadın ve hayvan figürlerinden yaparlar. İkinci bölümdeyse, mağara duvarlarına çizim yapma fikrinin ortaya çıkma şeklinden hareketle, küçük ışık kaynakları kullanılarak heykelciklerin gölgeleri tuvallere yansıtılır ve çocuklar kendi tuvallerine resim yaparlar.

İkinci bölümdeyse küçük ışık kaynaklarıyla heykelciklerinin gölgeleri tuvallerine yansıtılır ve mağara duvarlarına çizimler yapma fikrinin de aynen bu şekilde doğmuş olduğu hakkında konuşulur. Çizgilerle ilgili çalışmalar yaptırtılarak; gölgelerin yansımalarını tuvallerine çizmeleri istenir.
2. Gün: Mısır Resim Sanatı ve Rölyef Tekniği:Çocuklar Mısır çizimleri, desenleri, sembolik süslemeleri ile tanıştıktan sonra çizimlerini yaparlar. İkinci bölümde rölyef tekniği hakkında bilgi alan çocuklar, çizimlerinin içerisini bu tekniği kullanarak doldurur ve süslerler.

3. Gün: Geçmişten Günümüze Baskı Teknikleri: Baskı tekniklerinin hayatın içindeki yeri anlatılır, çocuklarla üç farklı baskı tekniğiyle çalışmalar yapılır.  Çocuklar günün sonunda sergi davetiyelerini tasarlarlar ve ailelerine vermek üzere yanlarında götürürler.

4. Gün: Soyut Resim ve Soyut Heykel: Çocuklar balon, kâğıt havlu gibi malzemeler kullanarak büyük boy kâğıt üzerinde çalışmalar yaparlar. Resim çalışmasından sonra ahşap formlar üzerinde soyut heykelcikler yaparlar

5. Gün: Sergi Hazırlıkları: Afiş tasarımları ve sergi hazırlıkları yapılır. Afişler Sakıp Sabancı Müzesi’nin çeşitli yerlerine yerleştirilir ve sergi ziyarete açılır.

Resim-Heykel Atölyesi / 550 TL (Çocuk atölyeleri ücretlidir ve program haftalıktır.)

1. Grup : 22 – 26 Ocak 2018 Pazartesi – Cuma (5 gün) / 14.00 – 16.00
2. Grup : 29 Ocak – 2 Şubat 2018 Pazartesi – Cuma (5 gün) / 11.00 – 13.00
Kayıt olmak için tıklayınız

*SSM Dost Kart sahiplerine %10 indirimli!

Ahşap Oyuncak Atölyesi

Ahşap Oyuncak Atölyesi’yle çocuklar yetenek, beceri ve hayal güçlerini kullanarak yaratıcılıklarını pekiştiriyorlar. Atölye kapsamında hem ahşap malzemesi hem de onların işleneceği araçlar hakkında bilgi edinecek çocuklar, kendi tasarlayacakları oyuncakları hayata geçirecekler.

1. Gün: Malzeme bilgisi, kullanılacak el takımları ve makine bilgisi, ağaç ve ahşabın tanıtımı, vidalama ve çakma teknikleri bilgisi ve uygulamaları

2. Gün: Kesme ve tornalama teknikleri bilgisi ve uygulamaları

3. Gün: Kuş evi tasarımı ve yapımı için hazırlık

4. Gün: Kuş evlerine eklenecek mekanik parçaların tasarımı ve yapımı

5. Gün: Boya Laboratuvarı – Değişik rendeleme teknikleri ile meyve ve sebzelerden organik boya elde ederek hazırlanan boyalarla, kuş evlerinin boyanması

Ahşap Oyuncak Atölyesi / 500 TL (Çocuk atölyeleri ücretlidir ve program haftalıktır.)

1. Grup: 22 – 26 Ocak 2018 Pazartesi – Cuma (5 gün) / 11.00 – 13.00
2. Grup: 29 Ocak – 2 Şubat 2018 Pazartesi – Cuma (5 gün) / 14.00 – 16.00

Kayıt olmak için tıklayınız

*SSM Dost Kart sahiplerine %10 indirimli!

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi – Emirgan Mahallesi, Sakıp Sabancı Cd. No:42, 34467 Sarıyer/İstanbul
(0212) 277 22 00
sakipsabancimuzesi.org

Siz de fikrinizi belirtin