İyi yönüyle kötü yönüyle devam sütü

Bebeğinizin dünyaya gelmesiyle ilk 6 ay sadece anne sütü ile besledikten sonraki süreçte anne sütüne ek olarak inek sütü mü keçi sütümü yoksa devam sütü mü verilmesi bebeğin gelişimine daha yararlı olur konusunda zihinlerde işaretleri bulunmaktadır. Bebek için en faydalı içecek olan anne sütü, bebeğin gelişim ve ihtiyacına göre içeriği değişmektedir. Formül süt olarakta bilinen devam sütlerinde bu özellik ne kadar gelişmiş olsa da anne sütünün yerini tutmamaktadır. Bebeğin altıncı ayını doldurulmasıyla birlikte devam sütü vermek gibi bir zorunluluk yoktur. Anne sütü yeterli geliyorsa formül süt verilmemelidir. Anne sütünün yeterli gelmediği, anne sütünün erken kesilmesi yada emmeyen bebekler için altıncı aydan sonra verilmelidir.

Devam sütü bebeğin iç organlarının ay ay gelişimine göre farklı içerikte üretilmektedir. Bebek için sindirimi zor olan inek sütü devam sütünün ana maddesidir. İnek sütü işlenmemiş doğal olup bebek bir yaşına gelene kadar verilmesi pek uygun görülmektedir. Devam sütü inek sütünün içeriği eksiltilip, bebeğin sindirme açısından daha kolay hale getirilmesiyle oluşmaktadır. Fakat tazelik ve devamlılığını koruması için işlemlerden geçtiğide göz ardı edilmemelidir. Çünkü yakın tarihte en çok kullanılan devam ürünlerinde GDO bulunmuştur. Bu nedenle bu konuda dikkatli ve hassas davranılmalıdır.

Devam sütü gün içinde doğru zamanda verilmesi ama ne kadar yiyeceği bebeğe bırakılmalıdır. Az yada çok olması durumunda zorlama veya kesme olmamalılıdır. Dört defa devam sütü günlük süreçte normaldir.

2018-05-21T17:12:07+00:00

Siz de fikrinizi belirtin