Kendi yapamadıklarınızı çocuklardan beklemeyin

Kendi yapamadıklarınızı çocuklarınıza ekstra sorumluluklar yükleyerek öne çıkan yetenekli daha başarılı olması için uğraşmalarınız ileride çocuğunuzun hayatında büyük olumsuzluklara sebep olabilir.

Toplumda aile olmak demek anne baba çocuk üçgeni ile belirlenmektedir.çocuğunuzun olacağını duyduğunuz anda onun nasıl yetiştireceğiniz hatta mesleğine bile karar verirsiniz. Kendi ailenizin ya da toplumun sizi görmek istediği yere çocuğunuz gelsin diye uğraşırsınız.tam tersi de olabilir siz çok başarılı olabilirsiniz ancak çocuğunuz sizin kadar başarılı olamayabilir. Doğmadan en iyi bakıcılar bulunmaya çalışılır. Biraz büyüdükten sonra ekonomik durumumuza göre en iyi kreş hatta dil eğitimi olanlar özellikle tercih edilenler araştırılır. Arkadaşlarıyla kıyaslanıp daha başarılı olması için uğraşılır. Hatta ileride mesleğine bile ebeveynler olarak biz karar vermeye çalışırız.onun hagi mesleğe yatkın olup hangisini istediğini bile gözlemlemeden ya da sormadan kendi isteğimize hareket ederiz. Müzikle uğraşmak istediğinde enstrümanını bizim seçeceğimize kadar olayı abartabiliriz. Bu şekilde farkında olmadan çocuga eksta sorumluluklar yüklendiğimizi fark etmeyiz.çocuğa yüklediğiniz eksta sorumluluklar ve onun adına verdiğiniz kararlar mutsuz olmasına başarısız olmasına ve kendini işe yaramaz hissetmesine sebep olacaktır. Başarılı olacağını hissettiği alana yönelmesi onun mutlu bir çocuk olarak büyümesini sağlayacaktır. Sizin isteğinizle alınan diploma onun başarısı ve aynı zamanda sizin başarısı olabilir ama aynı zamanda da mutsuzluk sebebi de olabilir.

Happy Young Mother Helping Her Daughter While Studying At Home

Onun bir birey olduğunu ya da olacağını unutmayalalım. Fikirlerine önem verelim o bizim tamamlamaya çalıştığımız projemiz değil sakın unutmayalım.

2017-10-04T17:29:32+00:00

Siz de fikrinizi belirtin