Madde bağımlılığı konusunda çocuklarınızı bilinçlendirin

Madde bağımlılığı ne yazıkki ilk okul çağına kadar düşmüş bulunuyor. Ebeveynler olarak bu konuda bilinçli olmamız gerekiyor.

Okul önünde bekleyen ve kötü niyetli olan insanlar ne yazıkki çocuğun yaşını önemsemeden bağımlı yapabiliyor. Arkadaşlarında bu konuda etkili olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Çocuğunuz hasta değil ama yemek yemiyor, sizinle sohbet etmekten kaçınıyor, odasından dışarı çıkmıyor, zayıflamaya başladı, gözlerinin altında mor halkalar oluşmaya başladı, sabit bir noktaya ve boş bakıyor ise normalden daha fazla harçlık almaya başladı, evdeki değerli eşyalarınız altın gibi para değeri olan takılarınız kaybolmaya başladıysa mutlaka takibe almalısınız. Ama araştırma yaparken ona belli etmeden çantası cüzdanı cepleri araştırılabilir ve şüpheli bulduğunuz ne varsa uzmanla görüşmelisiniz. Direkt çocuğunuzu suçlamaya kalkışmayın. Belkide bunlar sadece şüphedir ve çocuğunuzun tepkisiyle karşılaşıp ona güvenmediğiniz hatta hırsızlıkla suçladığınız duygusuna kapılabilir. Aynı zamanda çocuğunuzla birlikte arkadaşlarını da takibe almalısınız.

Sigara da diger maddeler kadar zarar teşkil ediyor. Parfüm, deodarant ya da sakızla kokuyu kamufle edebilir. Ancak küçücük cigerleri düşünülmeli vucuduna ne kadar zarar verebileceği anlatılmalı ve bilinçlendirilmelidir.

Emniyet bu konuda çocukları bilinçlendirmek için anaokullarından başlayarak anlatıyor. Yani durumun vahamiyeti o kadar büyük ve bizim bilmedğimiz duymadığımız herşeyi onların bildiğini unutmayınız. Eğtim okuldan önce ailede başlar. Her konuda olduğu gibi madde ve sigara konusunda da çocuğunuzu eğitmelisiniz.