Marketlerde satılan paketli ürünlere dikkat edin

Çocuk gelişimi için beslenme çok önmelidir. Ona yedirip içirdiklerinize dikkat etmelisiniz.

Özellikle paket yiyecekler ve faast food gibi hazır yiyecekleri tüketmesini engellemelisiniz. Çocuklar genellikle paketlerin cazip olması,şekillerini ya da renklerini beğenmelerinden dolayı yemek isterler. Paket ürünler veya hazır yiyecekler yedirmek yerinde sebze ve meyve yedirmeyi tercih etmelisiniz. Sebzeleri kızartmaktan da kaçınmalısınız. Vitamini öldürmüş ve gereksiz yağ yüklemesi yapmış olursunuz.

Fast foodların içeriğinde ne olduğu, yetişkinler için bile zararlı olduğu tartışılıyor. Kullandıkları yağın kaç günlük veya ne yağı olduğunu bilmiyorsunuz, etin hangi koşullarda oraya geldiğini ne eti olduğunu ve hijyenik olup olmadığını bilmiyorsunuz. Temizliğine güvenmediğiniz ya da içeriğini bilmediğiniz yiyecekleri yedirmeyiniz. Evinizde kendi elinizde hijyenik ortamda hazırladığınız ve pişirdiğiniz yiyecekler yedirmeye özen gösterin.

Paketlerin arkasında içeriği yazıyor evet ama araştırmalara göre firmarın kullandıkları malzemenin bir kısmını saklama hakları var, yani içerğin tamamını bilmiyorsunuz. Genellikle aileden gizli okulda paket ürünler tüketirler. Çikolata,şeker onların vazgeçemiyeği yiyeceklerdir. Siz evde engellemeye çalışıp yedirmeseniz bile okulda arkadaşlarından görüp yeme isteği duyarlar.Bazen acıktıkları için bazen daha cazip geldiği için bazende arkadaşlarına özendikleri için bu yiyecekleri tercih ederler. Ancak bu alışkalığı ona kazandırmazsanız ve zararlarından bahsederseniz yeme isteğini biraz daha köreltebilirsiniz. Okula gönderirken çantasına evde sandiviç hazırlayıp meyve koyabilirsiniz. Hem aç kalmaz hem de biraz daha şeker isteğini azaltmış olursunuz.