Otizm ile erken tanı sayesinde başedebilirsiniz

Doğuştan gelen ve hayat boyu süren beyin gelişimi hastalığı olan otizm erken farkedilme durumu ile artık özel birebir verilecek eğitim ile otistik çoçuuklar yaşamındaki bazı işlevleri kendi hallebilecek konuma gelmektedir. Alınan eğitimler sayesinde çocuk hastalıkla baş edip yenebilecek konuma gelmektedir.

Dünyada 88 çocuğun 1 inde otizme hastalığı görülmektedir. Erkek çocuklarında kız çocuklarına göre görülme oranı daha fazladır. Otizm sadece çocukluk hastalığı yada geçici bir hastalık değildir. Bebek dünyaya otizm hastalığı ile dünyaya gelir ve yaşamı boyunca onunla bireyde devam etmektedir. 

Otizm ile erken tanı sayesinde başedebilirsiniz

Otizm hastalığına sebep olabilecek bir çok faktör vardır. Anne adayının doğum anında yaşadığı hastalık yada bebeğe oksijen gitmemesi, anne ve baba adaylarının yaşlarının büyük olması örnek verilebilir. 

Bebeğinizde otimzimde şüpheleniyorsanız ikinci aydan itibaren iyi ve dikkatli bir gözlemci olmalısınız. Bir çok belirti ile hastalığı erkenden anlayıp çocuğunuz gelişimine büyük katkılar sağlayabilirsiniz. Otizmde en büyük belirti hasta bebeğin hiç kimseyle göz teması kuramamasıdır. Gözlerle yapılabilecek hiç bir takibi yapamamaktadırlar. Bebekler başta aile bireyleri daha sonra çevresindeki taklit ederek gelişim göstermektedir. Otistik çocuklar taklit edemeyip, kafasında bir oyun düşünüp buna göre oynayamazlar. Çevresindeki seslere karşı duymuyormuşcasına tepkisiz kalmaktadırlar. Sık sık aynı kelimeleri tekrar etme, değişik sesler çıkartıp konuşma becerileri gelişememektedir. Aynı yemeği yemek yada aynı oyunları tekrar tekrar oynamaktadırlar. 

İhmale gelecek bir hastalık olmadığını ve 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününü unutmamak dileğiyle. Dünya farklılıklar güzeldir.

2017-11-23T11:22:30+00:00

Siz de fikrinizi belirtin