Pamukçuk hastalığı başınıza bela olmasın

Genellikle bebeklik döneminde ağızda, boğazda, dilde, yanakta görülen halk arasında pamukçuk olarak bilinen aft belirtilen bölgelerde oluşan küçük yaralardır. Bulaşıcı özelliği olmamasına karşı bebeklerde yoğun olarak rastlanmaktadır. Virüs kaynaklı oluşmayan pamukçuk, yanak, dudak ve çevresinde çıkan uçuk ile aynı tür olmadığı bilinmelidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde annede oluşan pamukçuk nedeniyle bebekte görülme ihtimalide yüksektir.

Bebekte sık sık görülen pamukçuklar bebeğinizin bağışıklık sisteminde problem olduğunu gösterebilmektedir. Oluşum nedeni net olarak bilinmese de yiyecek ve içeceklere karşı vücutta oluşan alerji, B12 ve demir eksikliği, zorlayıcı şekilde diş fırçalanması sonucu ağız dokusunun zedelenmesi pamukçuk oluşumunu tetikleyen faktörlerdendir. Çocuk ve bebeklik döneminde görülen streste pamukçuğun artmasını büyük oranda etkilemektedir.

Genellikle ağız bölgesinde daha yoğun olarak çıkmaya başlayan pamukçuk kırmızı küçük yaralar olup acı hissi oluşturmaktadır. Bazı durumlarda pamukçuk çıkmadan önce yanma, kaşınma gibi etkilerde görülebilmektedir. Pamukçuk patlayıp tam olarak oluştuğunda kırmızı yaralar çevresini sarı beyaz bir doku sarmaya başlamaktadır. Bir tane çıkabildiği gibi kümeler halinde de oluşabilmektedir. İleri seviye durumlarda ateş, lenf düğümlerinde şişlik yada hastalık hissi gibi etkileride bulunmaktadır. İlk 2-3 gün hissedilen acı yüksek olup, zamanla şiddetini azaltarak 10-15 gün içerisinde tam anlamıyla bir iyileşme süreci yaşanmaktadır. Ayrıca çocukta yılda 3 yada 4 kere pamukçuk görülüp iyileşme süreci 15 günden fazla ise bu konuda tıbbi yardım alınmalıdır.