Sağlıklı büyümenin sırrı düzenli uyku

Yeni doğan bebeklerin beslenmeleri için 2-3 saat araylayla uyanmaları normaldirir. Ancak 4 aydan sonra bir bebeğin en az 4 saatlik uyku uyması gerekmektedir. Çünkü bebekler için büyüme hormanları uykuda devreye giirmektedir. Daha da önemlisi ebeveynler gece bebeklerinin uyumasını isterler kendileri de daha dinç uyanır,bebekte uykusunu aldığı için sabaha dahat uyanır ve uykusuzlığun vermiş olduğu huysuzluğu yaşamazlar.

4 aydan sonra sık uyanan bebeklerde gaz sancısı idrar yolu enfeksiyonu veya diş çıkartmanın getirdiği bazı sıkıntılar üzerinde duran uzmanlar başka problemler olabileceği üzzeinde de durmaktadırlar.bu gibi drumların yaşandığı bebekler için uzmanla görüşümesinde fayda var.bazı bebekler ise gece emziğinin çıkmasından dolayı ağlayarak uyanırlar. Ancak çocuğu emziksiz uyutmaya ve o şekilde alıştırmaya dikkat ederseniz böyle bir problemle karşılaşmazsınız. Bebeğinizi emzikle uytmaya alıştırdınız ve emziğini istemiyor ise; burun tıkanıklı olabilir dolayısıyla burnundan rahat nefes alamayacağı için ağızdan nefes almayı tercih edecektir. Fakat aynı zamanda da emziğe ihtiyaç duyan bebek ektsra huysuzlanacaktır. Doktoru ile görüşüp bu konuda vereceği tavsiyeler ile çocuğunuzun burun tıkanıklığını açmalısınız.

Bebeklerin gelişimi için uyku eğitimine bebek daha doğduğunda başlamalısnız. 3 aydan sonra ise gece ve gündüz eğtimi vermelisiniz. Uyku saatine dikkat ederseniz herşeyi yeni öğrenmeye çalışan ve alışkanlıkllar kazanmaya çalışan bebeğiniz 2-3 haftada bu alışkanlığı kazanmış olacaktır.

Bebekler doğduktan 4 sonra annesinin öleceğini ve onu terk edeceği korkusuyla uykuya direnirler. Bu dönemde bebeğiniz uyuyana kadar yanında kalıp başını okşayarak onunyanında olduğunuzu hissettirererk uykuya rahat dalmasını sağlyabilisiniz.

2017-10-04T16:36:13+00:00

Siz de fikrinizi belirtin