Sinüzit çocuklarda mutsuzluğu da beraberinde getiriyor

Üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonlardan, geniz etinin büyümesiyle, burun içindeki eğrilik, bağışıklıktaki yetmezlik, burunda polip oluşmasıyla, dudak ve damak yarıklarından dolayı burundaki havayolu tıkanıklığıyla meydana gelen sinüzit yetişkinlere oranla çocuklarda daha sık karşılaşılmakta ve çocuğun hayatında hem fiziken hem de ruhsal açıdan bir çok olumsuzluğa yol açmaktadır.

Sinüzitin artış göstermesiyle uyku düzeninde bozulma, yemek yemede görülen iştahsızlık ile yediğini kusma isteğiyle çocuğun yapısal düzeninde meydana değişiklerden dolayı okul hayatında başarısızlık ile sosyal hayatında mutsuzlukta birbirini izlemektedir.

Okul, kreş, anaokulu, park gibi çocukların toplulukta iletişime geçtiği ortamlar viral enfeksiyonların hızla yayılmasına zemin hazırlayan elverişli ortamlardır. Sinüzit oluşmasını tetikleyen bir diğer unsurda alerjik solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu nedenle çocuğun ne tür şeylere alerjisi olduğunun bilinmesi ve ortamda uzak tutulması sinüzit çocuktaki sinüzit artışına azaltmada yardımcı olacaktır.

Doktor gözetimindeki ilaç ile iyileşme yaşandığı gibi önemsenmediği zaman beyinde oluşan hasarla menenji veya körlük gibi çocukta çok daha kötü hasarlara yol açabilmektedir. Çocukta meydana gelen iltihabı andıran burun akıntısı, burunda tıkanıklık ve beraberinde horlama, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı ile kusma isteği, nefeste oluşan koku, normal iyileşme sürecinden daha uzun süreli görülen grip, geniz akıntısı, geceleri boğazda yanma ile sürekli öksürme isteği sinüzitü tetikleyen faktörlerdir ve dikkate alınıp en kısa sürede tıbbi tedavi yardımı alınmalıdır.

2018-05-21T15:54:52+00:00

Siz de fikrinizi belirtin