Su çiçeği hastalığının belirtileri nelerdir?

Su çiçeği genellikle çocuk yaşlarda görülen varicella-zoster virüsünün kaynağı olduğu bir hastalıktır. Virüs olarak zona hastalığına sebep olduğu için küçük yaşlarda su çiçeği hastalığı geçiren bireyler ileriki yaşlarda zona hastalığı geçirebilirler. Su çiceği bulaşı olup dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Virüs vücuda bulaştıktan sonra 10-20 gün arasındaki kuluçka döneminden sonra bir çok belirtilerle kendini göstermektedir.

Hastalığın ilk belirtsi vücutta su toplamış kırmızı renkli döküntülerdir. Genellikle çocuğun yüzünde, karnında, sırtında, kafasında ve diğer bölgelere oranla daha az olarak kollarında görülmektedir. Döküntü beraberinde ateş ve halsizliğide getirmektedir. Döküntünün fazla olduğu dönemlerde ateşte bir hayli artış göstermektedir. Bazı su çiçeği döküntüleri kaşıntıya sebep olacak türdendir. Yoğun kaşıma sonrası patlatılan döküntüler ilerde geçmeyecek izler bırakabilmektedir. Bu nedenle sabırla kaşımadan sürecin atlatılması gerekildiği unutulmamalıdır. Döküntüler süre olarak genelde 1 hafta sürmektedir ve bu süreçte kabuk bağlayıp dökülenlerin yerine yenileri gelmektedir. Bunun dışında çocukta iştahsızlığa yada ağız içinde oluşan ağrılarda hastalılığın yaşandığı evrede görülebilecek etkilerindendir.

Su çiçeği hastalığının belirtileri nelerdir?

Çocuk yaşlarda atlatılmayan su çiçeği bireyin ileriki yaşlarında daha ağır atlatmasına sebep olabilir. Hatta hamilelik döneminde geçirilirse bebeğin ölümüyle sonuçlandığı vakalar bulunmaktadır. Çocuğunuz su çiçeği hastalığına yakalanmış ise öncelikle hastalığın bulaşıcı olduğunu unutmamalısınız. Sıcak ortamlarda terleme sonucunda kaşıma daha fazla artış gösterecektir. Süreçte genelde ilaç olarak antibiotik kullanılmamaktadır. Ateş ve halsizlik için kesinlikle aspirin kullanılmaması gerekilmaktedir. Ilık su ile banyo, el ayak bakımı sonrası hijyen tedavi sürecine katkı sağlayacak önerilendendir. Suçiçeği aşısı için bir hekim görüşü alınıp, gözetimi altında yapılmalıdır.

2017-11-23T11:49:15+00:00

Siz de fikrinizi belirtin