Tüberkülöz eskiye göre daha sık görülüyor

Tüberküloz yani verem mycobacterium tuberculosis mikrobunun solunum ile akciğere nüfus etmesiyle, kan veya lenf ile tüm vücuda yayılmasıyla oluşan bulaşıcı, iltihaplı bir hastalıktır. Dünya nüfusunun üçte biri mikrobu taşımasının yanı sıra bu oran gelişmiş ülkelerde %5 gelişmekte olan ülkelerde %25 dağılım göstermektedir. Dünyada çocuk ölümlerinde neden olan ilk 10 hastalıktan biri olarak yerini almaktadır. 1-15 yaş aralığında görülme oranı daha yüksektir.

Tüberküloz, hastalığı geçmemiş, balgam ile etrafa mikrop yayan hastalardan bulaşmaktadır. Tüberküloz hastalarının hapşırması, öksürmesi, konuşması ile aynı havayı soluyan insanlara canlı olan mikropların akciğere ulaşmasıyla da bulaşmaktadır. Hasta ile aynı ortamda bulunmasının yanı sıra bireyin küçük yaş olması, bağışıklık sistemi zayıf, yetersiz ve sağlıksız beslenme, karaciğer, böbrek, diyabet hastaları, güneş ışığı olmayan karanlık ve havasız ortam gibi etkenlerde hastalığı tetikleyen faktörlerdendir.

Tüberkülozun vücuda yayılmasıyla bireyde kuru öksürük, halsizlik, yorgunluk, terleme ve sık olmasa da balgam çıkarma görülmektedir. Mikrobun vücuda gitgide yayılmasıyla çocukta görülen aşırı kilo kaybı, ateş, kusma, baş ağrısı, nadir olarak kan tükürme gibi tepkiler meydana gelmektedir.

Belirtilen tepkilerin görüldüğü çocuklar dikkat ile incelenip en kısa sürede tıbbi yardım alınmalıdır. Doktor kontrolünde kullanılan ilaçların eksik veya düzensiz kullanımı, doktor kontrolünde özensiz davranış mikrobun vücuda daha iyi yayılmasına neden olup, çocuğun ölüm riski oluşturulacağı unutulmamalıdır. Ayrıca, Verem Savaş Dispansenleri ülkemizde verem hastalarına yardımcı olmaktadır.