Yürüteç çocukların yürümesine gerçekten yardımcı olur mu?

Bebeğinizin yürümesini kolaylaştıracağı düşüncesiyle yürüteç kullanmayın. Yürüteç onun bağımsız hareket etmesini kısıtlayacağından yürümesini geciktirebilir.

Bebeklerin 18. aya kadar yürüyememesi normaldir. Ancak bu aya kadar 10 kelimeye kadar anlamlı söylemesi ya da istediği şeyi işaret edebilmesi gerekir. Bazı çocuklar 12. aydan öncede yürüyebilirler. Onun yaşıtlarına göre daha geç yürümesi zekası ile ilgili değildir. Yaşıtlarından daha önce desteksiz oturan,tutunarak ayağa kalkabilen bebekler daha erken yürürler. 18. aya kadar herhangi bir gelişme olmuyorsa yani kelimeleri anlamlı söyleyemiyor ve haketi kısıtlı olup başını dik tutamıyorsa, dönemiyorsa, parmak uçlarında yürüyorsa bir uzmanla mutlaka görüşmelisiniz.

Ebeveynlerin mikrop kapar hastalık bulaşır gibi düşünceyle bebeklerini yere bırakmayıp sürekli kucakta tutmaları yürümelerin geciktirebilir. Bebeğinizin istediklerini sürekli önüne koymak yerine istediğini alması için uzatarak onun adım atmasına vesile olmuş olursunuz. Ancak daha ayakta bile duramayan bebeği yürütmeye çalışmak da kalçasında hasara sebep olacağından öncelikle ayakta durmayı öğretmelisiniz. Tutunarak ayağa kalmasını desteklemelisiniz. Tutunarak yürüyeceği eşyaları da sağlamlaştırmanız zarar görmesini engelleyecektir. Bebeğiniz yürümek istemeyebilir zorlamayın, daha sonraki günlerde tekrar tekrar deneyin. Gün içerisinde yürütme çalışmaları yapmalı ve yürümesini kolaylaştıracak kıyafetler giydirmelisiniz. Kaydırmaz çoraplar ve onun taşıyabileceğinden daha ağır ayakkabılar giydirmemek yürümesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca bebeğinizin emeklemesi de yürüme isteğini azaltacaktır. Çünkü istediği yere yürümek yerine emekleyerek de ulaşabilir. Tabi ki bebekler emeklemeden yürüyemezler ancak bu sürenin uzun olmamasında fayda vardır.

2017-12-04T13:48:22+00:00

Siz de fikrinizi belirtin